trądzik rozowaty - rosacea
Leczenie O trądziku

Jakie kosmetyki na trądzik różowaty?

Najnowsze badania wykazują, że na trądzik różowaty cierpi obecnie bardzo wiele osób. Są to głównie kobiety, ponieważ niekiedy same powodują one u siebie ten stan skóry, stosując niewłaściwą jej pielęgnację. Oczywiście, powstanie trądziku różowatego nie zależy jedynie od pielęgnacji skóry twarzy. Może się składać na to wiele różnych czynników. Trądzik różowaty pojawia się u osób dorosłych, po dwudziestym roku życia i nie ma on nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, jak wydaje się wielu osobom.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Lekarze mówią obecnie o wielu przyczynach powstawania tego problemu. Jako najczęstsze z nich wymieniane są zazwyczaj:

 • skłonności genetyczne,
 • nadmierny stres,
 • niewłaściwa dieta, zakwaszająca organizm,
 • nadkwasota żołądka i układu pokarmowego,
 • problemy z układem krwionośnym,
 • zaburzenia hormonalne,
 • szkodliwe działanie promieniowania słonecznego,
 • spożycie alkoholu oraz tytoniu.

W każdym przypadku, przyczyna może być więc całkiem inna. Niekiedy lekarze twierdzą, że niektóre kosmetyki na trądzik różowaty działają również w zły sposób i mogą powodować nasilanie się jego objawów. Więcej o przyczynach i rozpoznaniu trądzika różowatego przeczytasz na Bonavita!

Jakie kosmetyki na trądzik różowaty należy stosować?

Przede wszystkim, nie należy wybierać kosmetyków zapachowych, z dodatkiem substancji kolorowych. Bardzo szkodliwe są olejki eteryczne oraz inne, które mogą jedynie działać drażniąco na skórę. Najlepiej wybierać kosmetyki bezzapachowe, antyalergiczne i jak najdelikatniejsze. Wielu lekarzy stosuje specjalne serie kosmetyków dermatologicznych, które przeznaczone są do skóry atopowej. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawilżanie skóry oraz zapewnianie jej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego, kremy powinny zawsze zawierać dość silne filtry. Skóry nie wolno narażać na działanie słońca, mrozu, ani wiatru.

Twarzy nie powinno się myć zwykłymi żelami, ani mydłami. Najlepiej stosować apteczne produkty, niekiedy są to specjalne olejki przeznaczone do skóry z trądzikiem różowatym. Na pewno, należy do tego celu używać zimnej wody, ponieważ gorąca powoduje jedynie poszerzenie się naczyń krwionośnych, co jest groźne w tym przypadku.

Lekarze zalecają, aby używać jak najmniej kosmetyków kolorowych, jak fluidy i pudry, które zatykają jedynie pory skóry i powodują nasilenie się objawów. Często stosują oni kremy i maści na trądzik do stosowania miejscowego, z dodatkiem metronidazolu, który jest najlepszym środkiem znanym w walce z trądzikiem różowatym.

Chorzy powinni bardzo dokładnie dobierać kosmetyki na trądzik różowaty i przestrzegać się składników zapachowych oraz ziołowych (seria Acnerose proponuje naturalne kosmetyki w walce z trądzikiem różowatym). Najczęściej powodują one bowiem właśnie nasilenie się objawów choroby. Najlepiej stosować te, które zaleci lekarz dermatolog lub dobry kosmetolog. Odpowiednia pielęgnacja może przyczynić się do szybkiej poprawy stanu skóry z trądzikiem i powrotu do normalności. Jakie kremy na trądzik różowaty wybierać w sklepach? Kosmetyki powinny być dobierane w sposób właściwy i zgodny z zaleceniami lekarza, ponieważ trądzik różowaty to często choroba na całe życie.

Bibliografia

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, 2005
2. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016
3. Blount B. W., Pelletier A. L., Rosacea: a common, yet commonly overlooked, condition, 2002

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

7 Komentarzy

 1. Tak jest, tylko lekkie kremy które opierają się na roślinnych ekstraktach… Co z tego że się przemęczysz tabletkami te kilka miesięcy.. ja tak miałam i wrócił trądzik po 2 miesiącach po odstawieniu ;/

 2. Ja wam szczerze powiem że mam na razie jedynie Krem na rano z tej serii Acnerose i działa w miarę. Ale wydaje mi się że trzeba zadziałać bardziej tzn całym estawem łącznie z tym płynem, wtedy efekty na pewno będą większe.

 3. Niestety leczenie trądziku różowatego nie należy do najłatwiejszych 🙁 Wiem po sobie, leczę się już dwa lata.

  Na początku stosowałam domowe sposoby na trądzik różowaty.

  Potem, gdy objawy się nasiliły, kupiłam sobie kremy i zaczęłam uważać na to, co jem. W mojej diecie nie ma już pikantnych potraw (nad czym ubolewam, bo bardzo je lubię), alkoholu. Ponadto rzadko jem mięso.

  Obecnie moje objawy trądziku różowatego są dużo mniejsze, ale nadal są, niestety.

  1. Hej, Ludmiła! 😉

   Tak, to prawda takie leczenie wymaga sporej ilości czasu i cierpliwości.

   No i ciężko też nie nakładać tego podkładu, nie?

   Ostatnio koleżanka pokazywała mi swoją twarz bez makeupu – tragedia …

   Też choruję na trądzik różowaty, ale takich zmian nigdy nie miałam.

   Może dlatego, że odpowiednio wcześnie zareagowałam.

 4. Kurde, wszystko przez ten stres …

  1. Karina, niekoniecznie …

   Ja np. nabawiłam się trądziku różowatego przez antykoncepcję hormonalną. Tabletki zupełnie zaburzyły mi gospodarkę hormonalną … 🙁

   Leczę się na trądzik różowaty już od dwóch lat – niestety, dopiero od roku w miarę skutecznie.

   1. Ania, a w jaki sposób się leczysz? Szukam pomocy, bo też choruję na tę nieprzyjemną chorobę 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.