Leczebue kanałowe zębów.
Informacje

Leczenie kanałowe w gabinecie stomatologa

Leczenie kanałowe poprawi stan jamy ustnej, w której doszło do zapalenia miazgi. Leczenie kanałowe zęba współcześnie przeprowadza się też nowoczesną metodą jaką jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Na czym polega i czym różni się od tradycyjnego postępowania?

Na czym polega leczenie kanałowe? Jakie są jego przyczyny?

Na czym polega leczenie kanałowe, proponowane przez dentystę najczęściej po zgłoszeniu bólu zęba? Doskwierający ból sygnalizuje stan zapalny miazgi, która:

 • mogła zostać zainfekowana przez bakterie – próchnica jest najczęstszą przyczyną rozpoczęcia leczenia.
 • mogła zostać uszkodzona wskutek jakiegoś silnego oddziaływania, złamania, wypadku.

Stomatolog proponując leczenie kanałowe, daje szansę na odbudowę zęba, który w przeciwnym razie musiałby zostać po jakimś czasie Leczenie kanałowe.usunięty. Leczenie kanałowe przebiega w etapach:

 • zatruwania miazgi.
 • usuwania miazgi.
 • wyczyszczenia wnętrza komory.
 • oczyszczenia kanałów.
 • włożenia wypełnienia.
 • odbudowania korony, aby nie było widać śladu zniszczenia.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym pozwoli usunąć miazgę

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym sprawi, że miazga zacznie obumierać i dentysta swobodnie usunie ją z wnętrza zęba. Takie postępowanie znane jest od lat i polega na podaniu paraformaldehydu – substancji oddziałującej na nerw zębowy.

Zatruwanie przynosi często ból zęba po leczeniu kanałowym. Pomiędzy nałożeniem paraformaldehydu a kolejnymi wizytami trzeba odczekać ok. 10-14 dni. W nowoczesnej metodzie pod mikroskopem stosuje się usuwanie żywej miazgi, bez jej wcześniejszego obumarcia – oczywiście przy silnym znieczuleniu.

Ile trwa leczenie kanałowe u dentysty?

O tym ile trwa leczenie kanałowe decyduje m.in. stan zębów pacjenta. Tradycyjne leczenie rozciąga się na okres kilku tygodni, co wynika z etapu zatruwania zęba i wspomnianego odstępu czasowego. Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa ok. 60 minut i wystarczy poświęcić na nie tylko jedną wizytę u dentysty.

Czy leczenie kanałowe boli? Jak działa znieczulenie?

Nie trzeba bać się tego czy leczenie kanałowe boli, bo znieczulenie podczas zabiegu jest zawsze bardzo silne. Dolegliwości, które mogą jednak wystąpić to:

 • Ból po leczeniu kanałowym na etapie zatruwania miazgi zębowej – kiedy pacjent wychodzi z gabinetu, przez kilka godzin lub dni może odczuwać działanie paraformaldehydu.
 • Dyskomfort w okolicy migdałków po zabiegu z udziałem mikroskopu – dyskomfort samoistnie mija wraz z upływem godzin. Gdyby tak się nie działo, konieczny jest powrót do gabinetu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

O tym ile kosztuje leczenie kanałowe zawsze decyduje kilka czynników. Koszt leczenia z zatruciem będzie wynosił średnio 100-500 złotych, a koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem ok. 500-2000 złotych. Leczenie mikroskopem jest droższe, ale cechuje się:Leczenie kanałowe u profesjonalisty.

 • wyższą jakością,
 • precyzją obrazu,
 • komfortem zarówno dentysty, jak i pacjenta,
 • mniejszym ryzykiem zakażenia bakteryjnego,
 • szybkością wykonania.

Z tych powodów leczenie pod mikroskopem uznaje się za lepsze i korzystniejsze.

5 (100%) 5 głosów

Może ci się spodobać...

3 Komentarzy

 1. Ja swoje zęby leczyłam kanałowo pod mikroskopem. Mnie nic nie bolało. Myślę, że ważne jest doświadczenie lekarza Dlatego ja się cieszę, że znajomi polecili mi klinikę dentystyczną K2Dental w Gdańsku.

 2. W moim przypadku niestety doktor, źle przeprowadził leczenie kanałowe mojego zęba.. W przyszłości czeka mnie leczenie chirurgiczne.. prawdopodobnie usuwanie zęba..

 3. Jedynie czego należy się spodziewać przed pójściem na zabieg leczenia kanałowego to że z naszego portfela zniknie kilka stówek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.