Informacje Leczenie O trądziku

Leczenie trądziku różowatego laserem

Wiele osób dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia, skarży się obecnie na problemy związane z trądzikiem różowatym. Najczęściej jest to choroba kłopotliwa dla kobiet, ponieważ powoduje ona nieestetyczne zaczerwienienia, pajączki, krostki, grudki i bruzdy na twarzy, ale również niekiedy na dekolcie oraz za uszami. Trądzik różowaty powoduje również nieprzyjemny świąd i pieczenie.

Istnieją oczywiście metody leczenia tej choroby, które często zalecane są przez dermatologów:

 • leczenie miejscowe maściami i kremami z dodatkiem metronidazolu,
 • leczenie ogólne polegające na zmianie diety na odkwaszającą i zmniejszeniu aktywności fizycznej,
 • terapia hormonalna,
 • antybiotyki doustne i wiele innych.

Te metody często faktycznie pomagają w walce z trądzikiem różowatym, jednakże nie są w stanie skutecznie go wyleczyć. Wiele osób cierpi więc na tę chorobę przez wiele lat swojego życia i co jakiś czas walczy z jej nawrotami. Nieleczona, może ona powodować bardzo brzydkie zmiany skórne, a także zniekształcić twarz w okolicach nosa, czy dosięgnąć powiek i oczu.

Leczenie trądziku różowatego laserem

Wielu lekarzy proponuje więc swoim pacjentom leczenie trądziku różowatego laserem w swoich gabinetach. Jest to metoda, która faktycznie pozwala na pozbycie się problemu na zawsze. Trądzik zostaje wyeliminowany i nie powinien już pojawiać się w konkretnych miejscach.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu?

Na miesiąc przed zabiegiem laserowego usuwania trądziku różowatego, należy unikać słońca oraz solarium. Skóra powinna być chroniona odpowiednio silnym filtrem. Należy ją również dokładnie wydepilować. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rozmiarów zmian oraz ich ilości. Głowica lasera chłodzi miejsca leczone, a więc można co najwyżej odczuwać specyficzne ciepło w leczonych miejscach. Laser działa wybiórczo na hemoglobinę i w ten sposób pozbywa się zmian trądzikowych na skórze.

Przez około kilka dni po zabiegu może pojawiać się delikatna opuchlizna oraz zaczerwienienie, jednakże można z powodzeniem wrócić już do normalnego życia. Przez około miesiąc, skóra nie powinna być jednak narażana na działanie promieni słonecznych, ani solarium. Należy ją chronić bardzo silnym filtrem UV, wynoszącym nawet 50 spf.
Leczenie trądziku różowatego laserem jest jedną z najskuteczniejszych znanych obecnie metod. Jego cena, uzależniona jest oczywiście od ilości zmian skórnych oraz obszaru, na jakim trądzik się znajduje. Może być to koszt kilkuset do tysiąca złotych. W niektórych przypadkach, wystarcza jeden zabieg, zaś w innych zaleca się wykonanie ich kilku w odstępach od trzech do czterech tygodni. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta i decyzję powinien podjąć każdorazowo lekarz.

Wiele osób decyduje się na taką metodę leczenia, ponieważ pozwala im na skuteczne pozbycie się problemu, który wymaga wiele cierpliwości i żmudnego leczenia. Warto więc zdecydować się na laserowe leczenie trądziku różowatego, jeżeli tylko lekarz je zaleca i pacjent posiada odpowiednie możliwości finansowe. Oczywiście, zabieg powinien być wykonywany w specjalistycznych gabinetach, przez doświadczonego lekarza. Takich sprawdzonych gabinetów w Polsce jest wiele.

Jeśli nie stać nas na tego typu zabieg, zawsze możemy spróbować metod podanych na wstępie (np. kremu Acnerose). Pamiętajmy o tym, że wybór metody leczenia powinien być ustalany u każdego indywidualnie.

Bibliografia

1. Kulwikowska A., Lewandowska S., Imko-Walczuk B., Rola roślinnych surowców kosmetycznych w leczeniu schorzeń dermatologicznych wywołanych hiperandrogenizmem, 2011
2. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

8 Komentarzy

 1. Hej, jeśli macie hajs to, tak jak pisze Tomasz, warto się poddać zabiegowi. 🙂

  Ja również skorzystałem i nie narzekam.

  Po moim trądziku różowatym nie ma prawie śladu.

  Profilaktycznie oczywiście stosuję też krem.

 2. Kurczę, na ten zabieg laserem to mnie zdecydowanie nie stać … Czy istnieją inne, tańsze, ale też skuteczne metody leczenia trądziku różowatego? Jakieś kremy, maseczki, zioła?

  1. Krystian, no jasne, że są! 🙂

   Sama regularnie korzystam z domowych sposobów na trądzik różowaty – tak jak piszesz, maseczek przygotowanych samodzielnie.

   Oprócz tego codziennie nakładam sobie krem oraz dbam o dietę (to też jest ważne).

  2. Domowe sposoby zawsze są fajne ale ja ci polecam Kremy z Acnerose. Nie ma chyba jeszcze peelingów ani czegoś w stylu maseczek tej marki ale Krem na dzień i na noc wg mnie są wystarczające. Płyn też można stosować ale mi wystarczają te 2 rzeczy i powiem szczerze że jest różnica. Twarz przestała być cała różowa i się łuszczyć. Trochę mogłyby byc tańsze no ale na trochę starczają więc to też nie jest częsty wydatek.

 3. Poddałem się zabiegowi laserowemu na trądzik różowaty i moja twarz wygląda jak nowa!

 4. Podobno zakwaszony organizm i nadużycie alkoholu potęgują trądzik różowaty . Zmiana diety jest bardzo ważna. Tylko nie bardzo rozumiem co się ma do tego aktywność fizyczna ? Może ktoś mi powie ….

 5. Ile kosztuje takie leczenie laserem i czy jest naprawdę takie skuteczne ? Przyjaciółka od paru miesięcy męczy się z trądzikiem różowatym , żadne kremy i maści nie pomagają .

  1. Myślę, że to zależy od gabinetu jednak. Musisz zapytać w konkretnym gabinecie, w którym chcesz robić zabieg.
   Ja, o ile pamiętam, za 3 zabiegi zapłaciłam 450 zł. Nie wiem, czy to jest drogo, w każdym razie z efektów jestem zadowolona. Teraz profilaktycznie wspomagam się kremem Acnerose.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.