Informacje Leczenie O trądziku

Jak wygląda trądzik różowaty – zdjęcia?

U coraz większej ilości dorosłych osób stwierdza się obecnie występowanie trądziku różowatego. Jest to zupełnie inne schorzenie niż trądzik młodzieńczy, który pojawia się u wielu osób w okresie dojrzewania, kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona.
Trądzik różowaty pojawia się najczęściej pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, a niekiedy nawet później. Z czasem, przybiera on coraz gorsze formy, może nawet doprowadzić do zniekształcenia się twarzy, na przykład w części nosowej.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Osoby zainteresowane tym, jak wygląda trądzik różowaty zdjęcia mogą znaleźć w Internecie oraz w prasie medycznej. Najczęściej stwierdza się jego występowanie w centralnej części twarzy, wokół nosa. Charakteryzujące go objawy to z pewnością:

 • zaczerwienienia na twarzy,
 • tak zwane pajączki,
 • z czasem pojawiają się również niewielkie grudki i krostki,
 • towarzyszy im świąd oraz pieczenie.

Jak wygląda trądzik różowaty zdjęcia obrazują doskonale. Niekiedy pojawia się on w okolicach oczu, co jest niebezpieczne i z pewnością wymaga konsultacji z dobrym okulistą i przyjmowania odpowiednich kropli do oczu. W przypadku tradycyjnych odmian trądziku różowatego, najważniejsza jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Taka osoba powinna ustalić, jakie są przyczyny powstawania choroby i zalecić odpowiednie jej leczenie.

Przyczyny rozwoju trądziku różowatego

Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku różowatego u osób dorosłych można zaliczyć:

 • skłonności genetyczne,
 • nieprawidłowy tryb życia i stres,
 • złe nawyki żywieniowe (spożywanie zbyt ostrych potraw, dieta zakwaszająca organizm),
 • spożycie alkoholu oraz nałóg tytoniowy,
 • nadkwasota ze strony układu pokarmowego,
 • problemy z układem krążenia,
 • zaburzenia hormonalne.

Od tego, jaka jest przyczyna trądziku, będzie zależał sposób jego leczenia zalecony przez dermatologa. Na początku, najczęściej lekarze stosują leczenie miejscowe w postaci maści i kremów z metronidazolem. Kiedy okazuje się ono nieskuteczne, wówczas konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, ochrona skóry przed promieniowaniem UV w postaci dobrych kremów oraz często nawet leczenie chirurgiczne. Kiedy przyczyna leży w zaburzeniach hormonalnych, chorym zapisuje się hormony doustne lub muszą oni zrezygnować z przyjmowanej do tej pory terapii.

Trądzik różowaty dotyka najczęściej kobiet. Niekiedy same pogłębiają one zły stan swojej skóry, nakładając na nią spore ilości makijażu każdego dnia, a następnie nadmiernie ścierając jego pozostałości przy pomocy wacików i różnych preparatów. Osoby cierpiące na ten rodzaj trądziku powinny wybierać bardzo delikatne kosmetyki, w tym kremy, które nie zawierają substancji zapachowych, ani barwiących (polecamy serię Acnerose). Najlepiej, żeby skład kosmetyków był bardzo ograniczony. Należy również ograniczać ilość makijażu, jaki nakłada się na twarz narażoną na trądzik. Bardzo ważna jest zaś ochrona przed słońcem oraz mrozem i wiatrem. Często sam krem nie jest w stanie zapewnić skórze odpowiedniej osłony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.

Bibliografia

1. Berman B., Perez O.A., Zell D., Update on rosacea and antiinflammatory-dose doxycycline, 2007

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

5 Komentarzy

 1. Krem Acnerose widziałam ostatnio na allegro ale mam nadzieję że będzie też dostępny stacjonarnie 😉

 2. No tak, tylko jak się pozbyć stresu w życiu? Nie da się …
  Mam dosyć stresującą pracę, ale lubię ją – rano nakładam make up i po sprawie …
  Wiem jednak, że to nie rozwiązuje moich problemów i mój trądzik różowaty tylko się zaostrzy 🙁
  Co robić? Pomóżcie 🙁

  1. Anitko, nie martw się – tak to już z nami kobietami jest, że chcemy wyglądać ładnie w każdej sytuacji 🙂

   W leczeniu trądziku różowatego wcale nie musisz rezygnować z makeupu. Wybieraj jednak produkty naturalne, które nie zapychają skóry.

   Ponadto powinnaś rozważyć kupno jakiegoś dobrego, naturalnego kosmetyku na trądzik różowaty (np. kremu na dzień Acnerose) oraz pomyśleć o zmianie diety.

   1. Nina, a gdzie można kupić ten krem Acnerose? 🙂

   2. Nina – ja bym jeszcze powiedziała że rzadko która kobieta wyjdzie mając trądzik różowaty bez makijażu ale też lepiej tego makijażu nakładać mniej żeby skóra „oddychała”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.