tradzik rozowaty na twarzy - trradzik-rozowaty.net.pl
O trądziku

Co na trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przypadłość, która dotyka coraz większej części społeczeństwa. Najczęściej choroba skórna pojawia się w wieku około dwudziestu-trzydziestu lat. Niestety, jest to choroba na całe życie, której nie ma możliwości w sposób ostateczny wyleczyć. Jeżeli skóra nie jest w odpowiedni sposób zadbana i leczona, trądzik w wieku lat czterdziestu, czy pięćdziesięciu nabiera już dość drastycznej formy, a może nawet ostatecznie zniekształcać kształt twarzy. Bardzo ważna jest więc odpowiednia profilaktyka oraz dobranie dobrego sposobu leczenia zmian trądzikowych na twarzy.

Jakie są pierwsze objawy trądziku różowatego?

  • przede wszystkim, są to silne zaczerwienienia na skórze twarzy,
  • pojawiają się również pajączki, głównie w środkowej części twarzy,
  • po czasie na twarzy pojawiają się również grudki i krostki ropne, którym towarzyszy świąd i pieczenie.

W zależności od rodzaju, trądzik różowaty może przybierać różnego rodzaju formy. Wiele osób zastanawia się, co na trądzik różowaty mogą zrobić i jak zmniejszać jego objawy. Wiele na pewno zależy od przyczyny powstania problemu. Niekiedy choroba wywołana jest dziedziczeniem, a więc genami. W innym przypadku jest to słabość naczyń krwionośnych, promieniowanie UV, problemy trawienne i zarażenie bakterią helicobacter pylori.

Co na trądzik różowaty radzą lekarze?

Najważniejsze jest, aby jak najszybciej udać się po konsultację do specjalisty. Trądzikiem różowatym zajmują się przede wszystkim dermatolodzy lub bardzo doświadczeni kosmetolodzy. Najlepiej jednak pozostać pod opieką lekarską. Leczenie trądziku różowatego wymaga wiele cierpliwości i niestety, nie zawsze jest skuteczne. Jakie metody można stosować?

Na pewno, najczęściej stosuje się u chorych leczenie miejscowe. Lekarz wypisuje preparaty w postaci żeli i maści, którymi smaruje się krostki oraz miejsca zaczerwienione. Najczęściej czynnym składnikiem preparatu jest metronidazol. Na trądzik różowaty lekarze najczęściej wypisują przede wszystkim antybiotyki miejscowo, ponieważ odnoszą one najlepsze skutki w terapii.

Bardzo często lekarze zalecają również stosowanie antybiotyków doustnie. Kiedy trądzik spowodowany jest nadkwasotą lub zaburzeniami hormonalnymi, należy rozpocząć również leczenie tych dolegliwości. Często trądzik znika lub znacznie zmniejsza swoje objawy w takiej sytuacji. W najgorszych przypadkach, kiedy lekarze zastanawiają się co na trądzik różowaty, decydują się na zabiegi chirurgiczne.

Zaleca się również, aby osoby cierpiące na trądzik różowaty unikały wystawiania twarzy na słońce i promieniowanie UV. Należy bezwzględnie stosować kremy z wysokim filtrem zawsze przy wyjściu z domu, niezależnie od pory roku.

Osoby chore ze swojej diety powinny wyeliminować również ostre przyprawy i dania. Wskazane jest unikanie alkoholu oraz tytoniu. Warto także wypróbować serię Acnerose na trądzik różowaty.

Niekiedy w gabinetach kosmetycznych można stosować również inne metody, różnego rodzaju peelingi maseczki złuszczające. Najlepiej jednak zawsze skonsultować ich zastosowanie ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ rodzaje trądziku różowatego bywają różne. Kiedy pojawia się on w okolicach oczu, najlepiej udać się również do okulisty, który poleci odpowiednie krople i żele łagodzące objawy świądu i pieczenia. Walka z trądzikiem różowatym często zajmuje wiele lat i jest dość skomplikowana.

Bibliografia

1. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
2. Yamasaki K.,Gallo R.L., The molecular pathology of rosacea, 2009

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

5 Komentarzy

  1. Hej, jestem przed konsultacją dermatologiczną. Po obejrzeniu zdjęć w internecie myślę, że mam trądzik różowaty. 🙁
    Jak wygląda taka wizyta?

  2. Irenko, nie musisz się takiej wizyty obawiać, będzie dobrze, naprawdę 🙂

    Dobry lekarz przede wszystkim spyta o Twoje nawyki żywieniowe, jakie stosujesz kosmetyki, czy stosujesz antykoncepcję hormonalną itd., czyli zrobi z Tobą wywiad.

    Następnie zapisze Ci odpowiednie dla Ciebie preparaty na trądzik różowaty.

    Ja byłam u lekarza pół roku temu.

    Przeszłam już przez terapię, którą mi zapisał.

    Teraz profilaktycznie, od dwóch tygodni stosuję krem na dzień Acnerose.

    I po trądziku różowatym prawie nie ma śladu 🙂

  3. Ja choruję na trądzik różowaty od roku. 🙁

    Najgorsze jest to, że musiałam zrezygnować z alkoholu i fajek … Przez to już nie lubię imprez ze znajomymi, oni piją, dobrze się bawią, a ja … 🙁

  4. Sylwia, bardzo Ci współczuję 🙁

    Ja, odkąd mam zdiagnozowane trądzik różowaty, nie chodzę na solarium, nad czym też bardzo ubolewam 🙁

    Co stosujesz na trądzik różowaty? Jakieś kremy, maści?

    1. Cześć, Patrycja! : ) Ja Ci polecam wyżej wspominany przez Ulę krem Acnerose. Jest bardzo dobry, świetnie się nakłada, dobrze się wchłania, a do tego ma niezły skład. No a z maści to przede wszystkim cynkową. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.