Informacje O trądziku

Dieta a trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest chorobą, która dotyka osób po ukończeniu dwudziestego roku życia. Nie jest to więc tak zwany trądzik młodzieńczy. Na jego powstawanie może mieć wpływ wiele różnych czynników: skłonności genetyczne, zaburzenia układu krwionośnego, zły tryb życia i niewłaściwa dieta, jak również nadmierne wystawianie skóry na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wystarcza samo miejscowe stosowanie preparatów z dodatkiem antybiotyków. Najczęściej niezbędna jest eliminacyjna dieta na trądzik różowaty.

Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Najlepiej w tym celu udać się do lekarza dermatologa, ponieważ jest to choroba o różnych podłożach oraz o różnych objawach. U wielu osób objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem się centralnej części twarzy i tak zwanymi pajączkami. Po jakimś czasie pojawiają się również nieestetyczne grudki i krostki na skórze, które mogą powodować świąd i pieczenie. Lekarz dermatolog powinien zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie środki. Często z trądzikiem różowatym walczy się przez wiele lat.

Jaka jest najlepsza dieta, która eliminuje trądzik różowaty?

 • Wszystko zależy od tego, na co organizm reaguje w niewłaściwy sposób. Najczęściej jednak dieta zakwaszająca organizm może mieć silny wpływ na wystąpienie trądziku różowatego.
 • Należy spożywać duże ilości składników alkalizujących, a więc brokuły, marchew, dynię, kasze różnego rodzaju, a przede wszystkim jaglaną, ale również owoce, w tym cytrynę, która także odkwasza.
 • Warto postawić też na naturalne antybiotyki, jak cebula, czosnek, kapusta i ogórki kiszone.
 • Należy unikać picia alkoholu oraz palenia papierosów, ponieważ negatywnie wpływają one na stan skóry twarzy.
 • Warto pić spore ilości wody mineralnej niegazowanej. Można pić również wodę z sokiem z cytryny oraz herbatę z kopru włoskiego. Lepiej unikać mocnej herbaty oraz kawy.
 • Zalecane jest zmniejszenie spożycia mięs, w szczególności czerwonych.
 • Lepiej postawić na ryby morskie.
 • Osoby narażone na trądzik różowaty powinny również unikać ostrych przypraw i sosów.

Stosowana na co dzień dieta ma ogromny wpływ na stan skóry w przypadku osób z trądzikiem różowatym. Nadkwasota i zaburzenia trawienne to jedna z głównych przyczyn powstawania tej przykrej dolegliwości skórnej. Warto więc obserwować swój organizm i powoli włączać różnego rodzaju produkty, aby wiedzieć, na które skóra reaguje w niewłaściwy sposób.
Czasami trądzik różowaty może powodować również ukryte alergie pokarmowe, na przykład na gluten zawarty w zbożach, czy inne składniki, jak białko jaja, laktoza zawarta w krowim mleku oraz inne. Warto wykonać więc testy, które niestety nie należą do najtańszych. Najważniejsza jest jednak racjonalna dieta, skonsultowana z lekarzem. Niekiedy dobrym rozwiązaniem jest też odwiedzenie dobrego dietetyka.

Niestety w wielu przypadkach zmiana diety to nie wszystko. Na rynku istnieje bardzo dużo produktów, które mogą nam pomóc w walce z tą przypadłością (np. kremy z serii Acnerose).

Podsumowując – aby pozbyć się tego problemu, warto postawić na zdrową, zbilansowaną dietę i naturalne dermokosmetyki, które odżywią nam skórę.

Bibliografia

1. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
2. Sielska H., Seneczko M., Trądzik różowaty – postacie nietypowe, 2003
3. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010
4. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

7 Komentarzy

 1. Racja, odkąd przeszłam na weganizm mam dużo mniejsze objawy trądziku różowatego – dieta jest bardzo ważna!

 2. Grażynko, odważny krok! Też się nad tym zastanawiam, tyle na ten temat słyszałam …

  Czy oprócz diety stosujesz jeszcze jakieś kosmetyki na trądzik różowaty?

  Ja na razie wypróbowuję sobie domowe sposoby na trądzik różowaty, ale chciałabym kupić sobie jeszcze jakiś krem.

 3. No, dieta jest bardzo istotna w leczeniu trądziku różowatego.

  Odkąd mój mąż zaczął chorować na trądzik różowaty, zmieniliśmy cały nasz sposób żywienia. Zaczęłam mu zdrowiej gotować, zrezygnowałam z czerwonego mięsa, jemy więcej warzyw.

  1. Aniu, pewnie sporo z tym zachodu, co? 🙂

   1. Regina – to kwestia przyzwyczajenia, najgorsze są pierwsze 2 tyg., potem już jest spoko ;D

 4. Hej, mój tata ma już przerosty na nosie 🙁
  Całkowicie zaniedbał swój trądzik różowaty.

  Nie chcę, żeby mnie to spotkało 🙁 Co robić? Jakie kremy na trądzik różowaty stosujecie?

  1. Ja mam Acnerose. Może przerosty to już za dużo i uważam że trzeba tutaj skorzystac z laserowego zamykania naczynek. Ale na zaczerwienienia i inne takie objawy ten krem działa dobrze. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.