Leczenie O trądziku

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest coraz częściej rozpoznawaną w Polsce i na świecie chorobą. Okazuje się, że nie ma ona nic wspólnego z tak zwanym trądzikiem młodzieńczym. Wykrywa się ją u osób w wieku około dwudziestu-trzydziestu lat, a nawet starszych. Jest to dolegliwość przykra i bardzo trudna do zaleczenia, niekiedy towarzyszy pacjentom przez całe ich życie. Istnieją jednak sposoby walki z trądzikiem różowatym. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, dermatologa, który z pewnością wskaże, jak leczyć trądzik różowaty w konkretnym przypadku.

Jak wygląda trądzik różowaty?

Choroba ta nie jest trudna do rozpoznania. Na początku w centralnej części twarzy, w okolicach nosa pojawiają się zaczerwienienia. Później, często występują również pajączki, grudki skórne oraz krostki. Mogą one powodować świąd oraz pieczenie w tej części twarzy. Choroba jest niewdzięczna, w szczególności w przypadku kobiet, ponieważ bardzo szpeci ona, a w skrajnych przypadkach może nawet powodować zmianę kształtu twarzy. Dlatego tak ważne jest dowiedzenie się jak leczyć trądzik różowaty w jego początkowym stadium i rozpoczęcie terapii.

Jakie są popularne metody leczenia trądziku różowatego?

 • Przede wszystkim, uzależnione jest to od przyczyn powstawania choroby. Te mogą być różne. U niektórych jest to podłoże genetyczne, a u innych zły tryb życia, niewłaściwa dieta, nadmiar alkoholu i tytoniu, niewłaściwie działający układ krwionośny, czy też zaburzenia hormonalne.
 • Najczęściej na początku lekarze stosują leczenie miejscowe, a więc maści z metronidazolem lub antybiotykami oraz specjalne kremy. Takie leki nie należą do drogich, ale trzeba stosować je bardzo systematycznie.
 • Ważna jest też terapia ogólna. Kiedy wiadomo już, co powoduje trądzik różowaty u konkretnego pacjenta, koniecznie należy rozpocząć terapię. Niekiedy jest to doustne przyjmowanie antybiotyków, terapia hormonalna lub rezygnacja z niej, zmiana diety na odkwaszającą lub leczenie układu krwionośnego.
 • W skrajnych przypadkach, lekarze zalecają chirurgiczne usunięcie zmian.
 • Istnieje możliwość wykonywania zabiegów łagodzących i rozjaśniających w gabinetach kosmetycznych. Niekiedy stosuje się również peelingi. Takie zabiegi trzeba jednak koniecznie konsultować z lekarzem dermatologiem, ponieważ w niektórych przypadkach mogą powodować one również nasilenie się objawów.

Najczęściej lekarze zalecają przede wszystkim obserwację swojej skóry oraz zmianę diety. Nie należy spożywać potraw ostrych i mocno przyprawianych. Należy też ograniczyć ilość spożywanego mięsa na rzecz ryb i owoców morza oraz przede wszystkim warzyw. Najlepiej stosować produkty odkwaszające, jak kasza jaglana, melon, brokuł, czy kapusta kiszona, cytryna i ogórki kiszone. Ważne jest spożycie również naturalnych antybiotyków, jak czosnek i cebula, które znacznie łagodzą objawy trądziku różowatego. Należy ograniczyć do minimum spożycie alkoholu, w szczególności mocnego oraz palenie papierosów. Często to właśnie zakwaszenie układu pokarmowego oraz wydalniczego powoduje właśnie nawroty trądziku różowatego. Więcej o zapobieganiu przeczytasz tu.

Chorzy muszą bezwzględnie stosować kremy bez żadnych dodatków zapachowych oraz koloryzujących (np. Acnerose), które mają w sobie silny filtr UV, ponieważ słońce jest dla nich niewskazane. Najlepiej unikać też nadmiernych mrozów oraz wiatrów. Walka z trądzikiem różowatym jest trudna i skomplikowana, ale można ją wygrać. Należy jedynie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego i nie działać na własną rękę, ponieważ może to przynieść opłakane skutki.

Bibliografia

1. Chosidow O., Crbierc B., Epidemiology of rosacea: updated data, 2011
2. Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

5 Komentarzy

 1. Hmm, no tak – odkąd dbam o dietę, mam na twarzy syfów jakby mniej. Zniknęły mi też inne objawy trądziku różowatego – przede wszystkim tak uporczywy rumień! 🙂

 2. O SUPER WIESIEK 🙂

  Weź to powiedz mojemu mężowi. Staram się mu gotować zdrowiej, mówię, że to dla jego dobra, a on ciągle marudzi …

  Choruje na trądzik różowaty już od roku.

 3. Hej, ja po przeszukaniu internetu w końcu zamówiłam sobie zestaw Acnerose (bo wychodzi taniej). I jestem mega zadowolona! PRYSZCZE ZNIKNĘŁY! 🙂

  1. Stosowałaś coś jeszcze na trądzik różowaty? Dieta? Zioła? Domowe sposoby na trądzik różowaty?

   Bo podejrzewam, że sam zestaw nie wystarczy. 🙁

   1. O, cześć Zuza! : ) Super słyszeć, też czekam właśnie na swój zestaw, bo czytając te kilkadziesiąt komentarzy w internecie nie mogłam nie spróbować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.