krem na trądzik różowaty
Leczenie O trądziku

Jaki wybrać krem na trądzik różowaty?

Wiele dorosłych osób cierpi obecnie z powodu trądziku różowatego. Jest to zupełnie inne schorzenie, niż znany większości osób trądzik młodzieńczy, który pojawia się w okresie dojrzewania. Na trądzik różowaty cierpią osoby dorosłe, najczęściej po ukończeniu dwudziestego roku życia. Badania wskazują, że częściej są to kobiety, co może być jednak spowodowane nasilaniem się objawów u nich spowodowanym kosmetykami kolorowymi używanymi do makijażu.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego u osób dorosłych?

W każdym przypadku przyczyna może być zupełnie inna. Najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, ponieważ tylko on może odkryć prawdziwą przyczynę tego schorzenia i zaproponować odpowiednie leczenie. Do najczęstszych przyczyn trądziku różowatego zalicza się między innymi:

 • czynniki genetyczne, a więc dziedziczenie,
 • zły tryb życia i nadmierny stres,
 • niewłaściwą dietę, która może powodować zakwaszenie organizmu i układu pokarmowego,
 • nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia,
 • zaburzenia hormonalne,
 • szkodliwe działanie promieniowania UV.

Lekarze często wskazują jednak na wiele innych przyczyn tego stanu chorobowego.

Jaki krem na trądzik różowaty należy stosować?

Wybierając odpowiedni krem na trądzik różowaty, najlepiej poradzić się lekarza dermatologa. Zwykłe kremy z drogerii często mogą jedynie zaostrzyć stan chorobowy skóry i spowodować powstawanie nowych zmian. Przede wszystkim, powinien być to kosmetyk z linii aptecznej, bezzapachowy, bez dodatku żadnych olejków eterycznych, które bardzo podrażniają stany zapalne skóry. Poza tym, kosmetyk nie powinien zawierać również żadnych składników koloryzujących. Najlepiej, aby w jego składzie znalazło się jak najmniej produktów. Wielu lekarzy stosuje wybrane przez siebie kremy na trądzik różowaty i proponuje korzystanie jedynie z nich.

Niestety, krem na trądzik różowaty Acnerose nie jest najtańszym produktem – jednak warto go kupić z uwagi na skład. Z pewnością nie ma jednak konieczności kupowania produktów najdroższych. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, aby w składzie kremu znalazł się dobry filtr UV. Szkodliwe promieniowanie jest bardzo groźne dla osób z trądzikiem różowatym i może w znaczący sposób nasilać jego objawy. Krem nie powinien być jednak zbyt tłusty, aby nie zatykał nadmiernie porów skóry. Przeczytaj, co Uroda i Zdrowie pisze o Acnerose.

Często lekarze stosują dodatkowo miejscowo maści z dodatkiem metronidazolu, który jest doskonałym specyfikiem w walce z tą chorobą. Nie można ich jednak stosować bez konsultacji z lekarzem dermatologiem. To on powinien podjąć decyzję co do doboru leczenia oraz kosmetyków takich jak krem, czy też płyn do zmywania twarzy na co dzień. Najlepiej polegać na wyborze doświadczonego dermatologa, a nie kosmetyczki w salonie, ponieważ może ona nie posiadać odpowiedniej wiedzy i zaproponować niewłaściwe kosmetyki, pogarszające jedynie stan skóry.

Bibliografia

1. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012
2. Górkiewicz-Petkow A., Kałużna L., Prerosacea – patogeneza i leczenie, 2001
3. Steinhoff M., Schmelz M., Schauber J., Facial erythema of rosacea – aetiology, different pathophysiologies and treatment options, 2016
4. Yamasaki K.,Gallo R.L., The molecular pathology of rosacea, 2009

Oceń artykuł

Może ci się spodobać...

6 Komentarzy

 1. Prawda – parę miesięcy temu zaczęłam stosować różne kosmetyki, które tylko wysuszyły mi skórę … Półki w drogeriach uginają się od tych kosmetyków. 🙁

  Potem zaczęłam szukać informacji w internecie i wiele razy spotykałam się z opinią, że należy stosować tylko kosmetyki o naturalnym składzie.

  Tak też zrobiłam.

  Od tamtej pory regularnie patrzę na skład produktu.

  I mój trądzik różowaty powoli zaczyna znikać 🙂

  1. Melania, oczywiście, że to prawda! 😉

   Mój mąż zaczął chorować na trądzik różowaty kilka miesięcy temu.

   Kupiłam mu naturalny dermokosmetyk, krem na dzień Acnerose. I jego twarz powoli wraca do normy. 🙂

   1. Hej, mam 30 lat. Jako nastolatek przechodziłem dosyć burzliwie trądzik młodzieńczy. Myślałem, że nie będę musiał już tego przeżywać …
    W internecie przeczytałem, że to może być trądzik młodzieńczy.
    Rozumiem, że Twój mąż chwali sobie ten produkt?

    1. Cześć Ludwik, ja też sobie chwalę ten krem, dzięki niemu pozbyłam się trądziku różowatego! 🙂

 2. O, te olejki eteryczne są najczęściej pod jakimi nazwami? Bo jak czytam składy produktów, to nie mogę się w tym wszystkim zorientować …

  a mam zdiagnozowany trądzik różowaty, w związku z tym nie wiem, które produkty będą podrażniały moją skórę.

  1. Acnerose na pewno jest bezpieczny do każdej cery bo jest pod tym kątem przebadany.
   A czy zadziała akurat na Ciebie to możesz sprawdzić jedynie Ty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.